Felç Tedavisi

Felç Tedavisi

Aktif inme rehabilitasyonu nasıl başlar?

Aktif inme rehabilitasyonu hastanın medikal (tıbbi) durumu stabil hale geldikten hemen sonra başlar. İlk adım bağımsız hareketi ve eklem hareket açıklığı egzersizlerini desteklemektir. Eğer hasta kol ve bacağını hareket ettiremiyorsa terapist uygun şekilde kol ve bacağı hareket ettirecektir. Rehabilitasyon küçük adımlarla ilerler; önce oturma, sonra yataktan tekerlekli sandalyeye geçme, ayakta durma ve yük aktarma, yardımlı veya yardımsız yürüme şeklinde devam eder. Daha sonra da banyo yapma, giyinme, tuvaleti kullanma gibi karmaşık görevler yapılmaya başlanır.

İnme rehabilitasyonunun başarılı olması nelere bağlıdır?

. İnmenin nedenine
. Lezyonun beyindeki yeri ve ciddiyetine, beyin hasarının derecesine
. İnmeden oluşan özürlülük ve engelliliğin tipi ve derecesine
. Rehabilitasyonun ne kadar erken başladığına
. Hastanın genel sağlığına
. Hastanın tutumuna
. Rehabilitasyon ekibinin yeteneklerine
. Aile bireyleri ve çevresinin uyumuna
. Aile ve toplum desteğine

 

Aile nasıl yardımcı olabilir?

Hastanın ailesi rehabilitasyonda önemli rol oynar. İlgili, becerikli ve bakım yapabilecek bir aileye sahip olmak rehabilitasyon sürecini olumlu yönde etkileyen önemli bir faktördür. Hastanın ne tür sıkıntılarla karşılaşabileceği ve bu sıkıntıların hastayı nasıl etkileyebileceği aile bireylerine açıklanmalıdır. Bu sayede hastaneden çıkıldığında aile için çözüm üretmek daha kolay olabilecektir.

İnmede depresyon oluşur mu?

İnmede duygusal değişiklikler, beyin hasarı ya da fonksiyon kaybı nedeniyle oluşabilir. İnmeden sonra duygusal durumda dalgalanmalar meydana gelebilir. Moralin çok yüksek olduğu bir durumda aniden moral bozulabilir veya depresif hale gelinebilir. Birden ağlama başlayabilir, ağlama hızlıca durabilir veya gülme başlayabilir. İnmeden hemen sonra duyguları kontrol etmede güçlük olacaktır. Zamanla bu durum iyiye gidecektir. Hastaların kendilerini depresif, üzgün veya kızgın hissetmeleri olağandır. Duygusal reaksiyonlar ve depresyon inme sonrası sıktır; fakat tedavi edilebilir.

1 yorum

  1. Mehmet 30 Mayıs 2012 at 22:45 - Reply

    Bilgilendirme için teşekkürler.

Bir yorum bırakın